Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) ma przyjemność zaprosić osoby zainteresowane grafowymi i sieciowymi metodami przetwarzania danych na zdalne, bezpłatne warsztaty o narzędziu Urika-XC Cray Graph Engine.
Grafowe i sieciowe metody przetwarzania informacji znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak nauki społeczne, epidemiologia, logistyka czy wnioskowanie semantyczne. ICM posiada unikalne oprogramowanie do wydajnego przetwarzania danych grafowych i sieciowych w dowolnej skali.
W skład pakietu wchodzą m.in. popularne algorytmy grafowe, dopasowanie wzorca dla dowolnie dużych grafów i sieci, filtrowanie danych. Przy jego pomocy możliwe jest wykonywanie intensywnych i skomplikowanych obliczeń naukowych.
Wymagania wstępne
Podczas warsztatów będziemy korzystać z następujących narzędzi: powłoka Linux (ls, cd, mv, mkdir, rm); łączenie się przez SSH ze zdalnym serwerem; język Python; system kolejkowy Slurm, a także język SPARQL.
Znajomość ww. narzędzi jest przydatna, ale nieobowiązkowa. Prosimy o dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który pomoże nam w ocenie kwalifikacji uczestników oraz w przygotowaniu materiałów. Osoby zakwalifikowane, które nie znają powyższych narzędzi, otrzymają zestaw tutoriali i ćwiczeń na ich temat na kilka dni przed warsztatami.
Program warsztatów
Agenda
- Wprowadzenie do CGE oraz grafów RDF
- Zalogowanie się uczestników na klastrze ICM
- Omówienie metod konwersji innych modeli grafów do RDF
- Przygotowanie danych
- Uruchomienie CGE, sprawdzenie połączenia
- Wprowadzenie do SPARQL
- Ćwiczenia z zapytań SPARQL – wyszukiwanie wzorca w grafie
- Wprowadzenie do wbudowanych algorytmów grafowych CGE
- Ćwiczenia z wbudowanych algorytmów grafowych na przykładach:
- PageRank
- S-T Connectivity
- Problemy zaproponowane / przedstawione przez uczestników
Rejestracja uczestników trwa do 25 marca 2021 r. Można zgłosić udział w jednym lub obydwu warsztatach. Prosimy o dokładne wypełnienie poniższej ankiety; pomoże ona organizatorom w przygotowaniu materiałów do warsztatów.
Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona do 8. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi w terminie do 26 marca. Możliwe jest zorganizowanie dodatkowego terminu warsztatów, jeśli liczba chętnych znacząco przekroczy liczbę miejsc.
Ważne! Prosimy o pobranie formularza KDM, wypełnienie go, podpisanie profilem zaufanym* oraz odesłanie na akademia@nullakademia.icm.edu.pl z tytułem FORMULARZ KDM.
*założenie profilu zaufanego: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany
Registration FormFormularz rejestracyjny
Rejestracja na to wydarzenie nie jest jeszcze dostępna