Otwarte zasoby w instytucjach kultury. Jak wykorzystać internet, by dotrzeć do nowych odbiorców i zwiększyć ich zaangażowanie

Baner szkolenia Otwarte zasoby w instytucjach kultury

Opis szkolenia

Narzędzia cyfrowe dają instytucjom kultury coraz bogatsze możliwości udostępniania zasobów. Dzięki nim możemy między innymi:
  • docierać do szerszego grona odbiorców,
  • w nowatorski sposób wykorzystywać posiadane zbiory,
  • zwiększać zaangażowanie odbiorców.

Cyfrowy świat to jednak nie tylko szanse, ale także wyzwania. Podczas szkolenia poznają Państwo najważniejsze aspekty funkcjonowania w kulturze cyfrowej oraz dowiedzą się, jak radzić sobie z głównymi problemami. W programie m.in. dobre praktyki oraz kwestie prawne.

Grupa docelowa

Do udziału zapraszamy przedstawicieli instytucji kultury i organizacji pozarządowych zajmujących się gromadzeniem i udostępnianiem zasobów kultury.

Program szkolenia

9.30–10.00 Rejestracja

10.00–10.30 Trzy powody, dla których warto szeroko udostępniać zasoby kultury

Kultura żywi się kulturą. Twórcy potrzebują inspiracji, a odpowiedzialnością instytucji kultury jest nie tylko zabezpieczenie dziedzictwa przed zapomnieniem, ale również opieka nad nim i sprawienie, by było jak najbardziej żywotne. Pojawienie się internetu stwarza nowe możliwości wypełniania misji instytucji kultury.

10.30–11.00 Kiedy otwartość jest obowiązkowa?

Instytucja kultury coraz częściej może spotkać się z wymogiem udostępniania zasobów w sposób otwarty. W czasie warsztatów przedstawimy przykładowe sytuacje: wymogi grantodawców w konkursach na dofinansowanie zadań oraz wymogi ustawowe dotyczące pewnych kategorii organizacji i ich zasobów.

11.00–11.10 Przerwa

11.10–12.10 Aspekty prawne

Udostępnianie zasobów kultury musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Dlatego tę część warsztatów przeznaczymy na pokazanie najważniejszych regulacji wpływających na możliwości udostępniania zasobów kultury. Szczególny nacisk zostanie położony na prawo autorskie i licencje Creative Commons, a także regulacje dotyczące informacji sektora publicznego i ochrony baz danych.

12.10–13.00 Przerwa obiadowa

13.00–14.00 Otwieranie zasobów krok po kroku. Dlaczego warto i co to w praktyce oznacza

Scyfryzowany świat stwarza bezprecedensową szansę realizacji misji instytucji kultury skuteczniej i na większą skalę. To wyzwanie trzeba podjąć. Otwartość ma wymiar zarówno ideologiczny, jak i administracyjny i technologiczny. Wdrażanie otwartości to proces, nie projekt – proces wymagający świadomych decyzji, przemyślenia strategii instytucji, jej misji i sposobu funkcjonowania. To działania, które mają zmienić nie tylko relacje z odbiorcami, ale i samą instytucję. Jak do tego podejść? Jak zacząć? Przyjrzymy się krok po kroku temu procesowi – zarówno w teorii, jak w praktyce – jak robią to inni.

14.00–14.10 Przerwa

14.10–15.10 Narzędziownik i dobre praktyki. Jak udostępniać zasoby?

Kiedy już wiadomo, po co otwierać dostęp do zasobów kultury, czas na pytania praktyczne: co udostępniać, jak to zrobić i gdzie. Jak zapewnić widoczność naszym zasobom i na co warto zwracać uwagę? Przyjrzymy się narzędziom, jakie mamy w zasięgu ręki, oraz sposobom, w jaki wykorzystują je inni.

15.10–15.30 Podsumowanie i dyskusja

Prowadzący

Klaudia Grabowska – tworzy i realizuje projekty na pograniczu humanistyki i technologii, od digitalizacji po wypracowywanie i wdrażanie polityk udostępniania i zarządzania zasobami cyfrowymi w instytucjach kultury. Współzałożycielka grupy badawczej Kierunek Zwiedzania, koordynatorka Creative Commons Polska (2008), stypendystka Institute for Open Leadership (2015) i mentorka programu (2016).

Michał Starczewski – historyk i prawnik; członek zespołu Platformy Otwartej Nauki działającej w ramach ICM Uniwersytet Warszawski. Specjalizuje się w tematyce cyfrowej komunikacji naukowej i prawie autorskim. Wspiera rozwój otwartych zasobów kultury i nauki. Jest autorem publikacji poświęconych tym dziedzinom.

Dorota Szkodzińska – kulturoznawczyni, kierowniczka Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych w Muzeum Historii Polski, współtworzy strategię rozwoju instytucji, dba o jej cyfrową obecność w sieci i zajmuje się wdrażaniem w Muzeum polityki otwartości. Konsultantka ds. planowania strategii rozwoju lokalnego dla instytucji kultury. Za działania na rzecz demokratyzacji dostępu do zasobów dziedzictwa kulturowego uznana w 2015 za Lidera Innowacji (New Europe Challenger).

Rejestracja

Rejestracja na szkolenie odbywa się tylko poprzez formularz zgłoszeniowy. Rejestracja na szkolenie jest otwarta do dnia 15 czerwca 2017 r. do godziny 23:59 albo do wyczerpania się miejsc. Maksymalna liczba uczestników szkolenia to 40 osób.
O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie opłaty. Płatności za szkolenie można dokonać tylko przelewem na konto wskazane w mailu potwierdzającym rejestrację.
Skip to content