Opis szkolenia
- docierać do szerszego grona odbiorców,
- w nowatorski sposób wykorzystywać posiadane zbiory,
- zwiększać zaangażowanie odbiorców.
Cyfrowy świat to jednak nie tylko szanse, ale także wyzwania. Podczas szkolenia poznają Państwo najważniejsze aspekty funkcjonowania w kulturze cyfrowej oraz dowiedzą się, jak radzić sobie z głównymi problemami. W programie m.in. dobre praktyki oraz kwestie prawne.
Grupa docelowa
Program szkolenia
9.30–10.00 Rejestracja
10.00–10.30 Trzy powody, dla których warto szeroko udostępniać zasoby kultury
Kultura żywi się kulturą. Twórcy potrzebują inspiracji, a odpowiedzialnością instytucji kultury jest nie tylko zabezpieczenie dziedzictwa przed zapomnieniem, ale również opieka nad nim i sprawienie, by było jak najbardziej żywotne. Pojawienie się internetu stwarza nowe możliwości wypełniania misji instytucji kultury.
10.30–11.00 Kiedy otwartość jest obowiązkowa?
Instytucja kultury coraz częściej może spotkać się z wymogiem udostępniania zasobów w sposób otwarty. W czasie warsztatów przedstawimy przykładowe sytuacje: wymogi grantodawców w konkursach na dofinansowanie zadań oraz wymogi ustawowe dotyczące pewnych kategorii organizacji i ich zasobów.
11.00–11.10 Przerwa
11.10–12.10 Aspekty prawne
Udostępnianie zasobów kultury musi odbywać się zgodnie z przepisami prawa. Dlatego tę część warsztatów przeznaczymy na pokazanie najważniejszych regulacji wpływających na możliwości udostępniania zasobów kultury. Szczególny nacisk zostanie położony na prawo autorskie i licencje Creative Commons, a także regulacje dotyczące informacji sektora publicznego i ochrony baz danych.
12.10–13.00 Przerwa obiadowa
13.00–14.00 Otwieranie zasobów krok po kroku. Dlaczego warto i co to w praktyce oznacza
Scyfryzowany świat stwarza bezprecedensową szansę realizacji misji instytucji kultury skuteczniej i na większą skalę. To wyzwanie trzeba podjąć. Otwartość ma wymiar zarówno ideologiczny, jak i administracyjny i technologiczny. Wdrażanie otwartości to proces, nie projekt – proces wymagający świadomych decyzji, przemyślenia strategii instytucji, jej misji i sposobu funkcjonowania. To działania, które mają zmienić nie tylko relacje z odbiorcami, ale i samą instytucję. Jak do tego podejść? Jak zacząć? Przyjrzymy się krok po kroku temu procesowi – zarówno w teorii, jak w praktyce – jak robią to inni.
14.00–14.10 Przerwa
14.10–15.10 Narzędziownik i dobre praktyki. Jak udostępniać zasoby?
Kiedy już wiadomo, po co otwierać dostęp do zasobów kultury, czas na pytania praktyczne: co udostępniać, jak to zrobić i gdzie. Jak zapewnić widoczność naszym zasobom i na co warto zwracać uwagę? Przyjrzymy się narzędziom, jakie mamy w zasięgu ręki, oraz sposobom, w jaki wykorzystują je inni.
15.10–15.30 Podsumowanie i dyskusja
Prowadzący
Klaudia Grabowska – tworzy i realizuje projekty na pograniczu humanistyki i technologii, od digitalizacji po wypracowywanie i wdrażanie polityk udostępniania i zarządzania zasobami cyfrowymi w instytucjach kultury. Współzałożycielka grupy badawczej Kierunek Zwiedzania, koordynatorka Creative Commons Polska (2008), stypendystka Institute for Open Leadership (2015) i mentorka programu (2016).
Michał Starczewski – historyk i prawnik; członek zespołu Platformy Otwartej Nauki działającej w ramach ICM Uniwersytet Warszawski. Specjalizuje się w tematyce cyfrowej komunikacji naukowej i prawie autorskim. Wspiera rozwój otwartych zasobów kultury i nauki. Jest autorem publikacji poświęconych tym dziedzinom.
Dorota Szkodzińska – kulturoznawczyni, kierowniczka Działu Wydawnictw i Zasobów Cyfrowych w Muzeum Historii Polski, współtworzy strategię rozwoju instytucji, dba o jej cyfrową obecność w sieci i zajmuje się wdrażaniem w Muzeum polityki otwartości. Konsultantka ds. planowania strategii rozwoju lokalnego dla instytucji kultury. Za działania na rzecz demokratyzacji dostępu do zasobów dziedzictwa kulturowego uznana w 2015 za Lidera Innowacji (New Europe Challenger).
Rejestracja
O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń i uiszczenie opłaty. Płatności za szkolenie można dokonać tylko przelewem na konto wskazane w mailu potwierdzającym rejestrację.