Supercomputing Frontiers Europe 2020

Supercomputing Frontiers Europe_VIRTUAL_GLOBAL_CONFERENCE_#SCFE20

Informujemy, że tegoroczna, szósta edycja międzynarodowej, interdyscyplinarnej konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2020 odbędzie się w dniach 23-25 marca w przestrzeni wirtualnej “na całym świecie”. Zarówno prelegenci, jak i publiczność będą połączeni za pomocą wirtualnego systemu konferencyjnego ClickMeeting.

W ciągu trzech dni trwania konferencji ponad dwudziestu wybitnych zaproszonych mówców z całego świata wygłosi przemówienia na tematy z różnorodnych dziedzin nauki i technologii. Programu dopełni ponad 20 wyselekcjonowanych prac złożonych, oraz wiele prezentacji przedstawionych przez reprezentantów start-upów technologicznych, jak również świetnie znanych firm, liderów rynku komputerowego.

Głównymi tematami szóstej edycji SCFE20 są: nauki obliczeniowe wymagające olbrzymich zasobów superkomputerowych, takie jak biologia obliczeniowa, bioinformatyka, genomika i metagenomika (mikrobiom) i transkryptomika (pojedynczej komórki); Sztuczna inteligencja jako metodologia wspierająca w wielu dziedzinach naukowych (AI); kosmologia, astronomia i fizyka, zaawansowana inżynieria; przełomowe, nowe i powstające architektury komputerowe, w tym FPGA, RISC V i architektury neuromorficzne, a także inicjatywy EuroHPC; oraz kwantowy Internet i komunikacja kwantowa.

Trzej główni mówcy i tematy ich wykładów to:

• James K. Gmizewski, Profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles: Emergent Atomic Switch Networks for Neuroarchitectonics;
  • Rob Knight, Profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Diego: Human Microbiome Project;
  • Ziogas Alexandros Nikolaos, zdobywca nagrody Bell’a w Superkomputingu w 2019 r., ETH Zurich, A Data-Centric Approach to Extreme-Scale Ab initio Dissipative Quantum Transport Simulations.

Nad specjalnym programem tej konferencji pracowaliśmy bardzo długo, w niektórych przypadkach zorganizowaliśmy udział kluczowych mówców z dwuletnim wyprzedzeniem, a gdy cały program został sfinalizowany, wybuch epidemii koronawirusa zniweczył nasz plan przeprowadzenie konferencji w pięknym Centrum Nauki Kopernika. Stworzyło to nową możliwość przekształcenia naszej konferencji z niszowego, specjalistycznego spotkania z ograniczoną liczbą uczestników w wydarzenie łatwo dostępne dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką, w dowolnym miejscu na świecie. Jedynym wymogiem jest dostęp do Internetu i uiszczenie symbolicznej opłaty – mówi dr Marek Michalewicz, dyrektor ICM i twórca serii konferencji Supercomputing Frontiers.

SUPERCOMPUTING FRONTIERS EUROPE 2020 – INFORMACJE DODATKOWE

Seria SCFE to miejsce spotkań dla nawybitniejszych twórców i liderów intelektualnych zarówno ze środowisk akademickich, jak i przemysłowych, w którym prezentuje się wizjonerskie pomysły, najważniejsze światowe trendy i znaczące innowacje w dziedzinie superkomputerów. Każdego roku koncentrujemy się na nieco innych tematach, ale zawsze dotyczy to pomysłów, które są najbardziej innowacyjne, przełomowe i mają potencjał znacząco wpłynąć na przyszły rozwój maszyn liczących i obliczeń superkomputerowych. Interesują nas także dziedziny badań naukowych, które moją największy potencjał zaistnienia jako wiodące aplikacje superkomputerów przyszłości.

Organizatorem wydarzenia jest Interdyscyplinarne Centrum Modelownia Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego – laureata pierwszego miejsca w konkursie MNiSW „Inicjatywa doskonałości – uczelnia badawcza”. ICM jako centrum badań i aplikacji w dziedzinie obliczeń numerycznych wielkiej skali (High Performance Computing – HPC), Big Data oraz sztucznej inteligencji (AI) aktywnie umacnia status uczelni badawczej przyznany UW na lata 2020-2026. Konferencja jest objęta patronatami Ministra Cyfryzacji oraz Rektora Uniwersytetu Warszawskiego.

GLOBALNA WIRTUALNA KONFERENCJA

@SCFE_conference | #SCFE20

WYDARZENIE NA FB

ORGANIZATOR
Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego
Uniwersytetu Warszawskiego

KONTAKT DLA MEDIÓW
Cezary Redzik, Kierownik Działu Promocji i Kontaktów z Mediami, c.redzik@nullakademia.icm.edu.pl

Patronages
Ministry of Digital AffairsUniversity of Warsaw
Gold Sponsors
Nec
Silver Sponsors
ComtegraHPEIntel
Bronze Sponsors
InspurSymkomIBM
Ministry of Science and Higher Education

The international conference Supercomputing Frontiers Europe 2019-2020 is a partially funded project under the contract 751/P-DUN/2019 from the funds of the Minister of Science and Higher Education designated for dissemination of science.