Taxila: Empowering the fight against COVID-19 through text

02.02.2022 r. | 08:00
BEZPŁATNE WARSZTATY ONLINE

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytet Warszawski we współpracy z The Systems Biology Institute (SBI) w Tokio zaprasza na warsztaty z wykorzystania frameworku Taxila.

W czasach pandemii COVID-19 istnieje pilna potrzeba wspierania naukowców i lekarzy, poprzez zapewnienie im dostępu do dynamicznie zwiększającej się literatury naukowej, w tym do wyników światowych badań klinicznych oraz wszelkich wysiłków w zakresie rozwoju leków.

The Systems Biology Institute (SBI) w Tokio, stworzył Taxila- kompleksową platformę analityczną, która łączy w sobie najnowocześniejsze rozwiązania przetwarzania języka naturalnego i rozumienie języka naturalnego (NLP/NLU), co pozwala na automatyczne analizowanie tekstu z setek tysięcy artykułów naukowych.

SBI w partnerstwie badawczym z ICM UW organizuje warsztaty, których celem jest umożliwienie środowisku naukowemu wykorzystania mocy big data i superkomputerów wraz z przetwarzaniem języka naturalnego (NLP) i Text Mining (TM) w walce z pandemią.

Podczas warsztatów zaprezentowany zostanie framework COVID-19-Taxila, który codziennie zbiera, gromadzi oraz porządkuje informacje o COVID-19 z różnych źródeł, m.in. PUBMED, Arxiv, ClinicalTrials.gov, otwarte zbiory danych badawczych COVID-19 i inne. Przez konkretne przypadki użycia i praktyczne podejście, naukowcy z SBI zaprezentują uczestnikom warsztatów w jaki sposób poruszać się po Taxila oraz jak używać konkretnych modułów analitycznych do szybkiego uzyskiwania praktycznych informacji.

Polecamy wykład Hiroaki Kitano, twórcy Taxili, pt. „Nobel Turing Challenge – Creating the Engine of Scientific Discovery” z konferencji Supercomputing Frontiers Europe 2021

Taxila: Empowering the fight against COVID-19 through text

Prowadzący: Samik Ghosh, Ayako Yachie, Suchee Kumar Palaniappan
[The Systems Biology Institute (SBI), Tokio], Ayako Yachie (opcjonalnie)