Urika-XC Cray Graph Engine

11 STY 2021
Wirtualna Akademia ICM

Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) ma przyjemność zaprosić osoby zainteresowane grafowymi i sieciowymi metodami przetwarzania danych na zdalne, bezpłatne warsztaty o narzędziu Urika-XC Cray Graph Engine.

Grafowe i sieciowe metody przetwarzania informacji znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak nauki społeczne, epidemiologia, logistyka czy wnioskowanie semantyczne. ICM posiada unikalne oprogramowanie do wydajnego przetwarzania danych grafowych i sieciowych w dowolnej skali.

W skład pakietu wchodzą m.in. popularne algorytmy grafowe, dopasowanie wzorca dla dowolnie dużych grafów i sieci, filtrowanie danych. Przy jego pomocy możliwe jest wykonywanie intensywnych i skomplikowanych obliczeń naukowych.

Wymagania wstępne

Podczas warsztatów będziemy korzystać z następujących narzędzi: powłoka Linux (ls, cd, mv, mkdir, rm); łączenie się przez SSH ze zdalnym serwerem; język Python; system kolejkowy Slurm, a także język SPARQL.

Znajomość ww. narzędzi jest przydatna, ale nieobowiązkowa. Prosimy o dokładne wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który pomoże nam w ocenie kwalifikacji uczestników oraz w przygotowaniu materiałów. Osoby zakwalifikowane, które nie znają powyższych narzędzi, otrzymają zestaw tutoriali i ćwiczeń na ich temat na kilka dni przed warsztatami.


Program warsztatów


Urika-XC Cray Graph Engine
11.01.2021
11.00 – 17.00
Warsztaty online

Agenda

 1. Wprowadzenie do CGE oraz grafów RDF
 2. Zalogowanie się uczestników na klastrze ICM
 3. Omówienie metod konwersji innych modeli grafów do RDF
 4. Przygotowanie danych
 5. Uruchomienie CGE, sprawdzenie połączenia
 6. Wprowadzenie do SPARQL
 7. Ćwiczenia z zapytań SPARQL – wyszukiwanie wzorca w grafie
 8. Wprowadzenie do wbudowanych algorytmów grafowych CGE
 9. Ćwiczenia z wbudowanych algorytmów grafowych na przykładach:
  • PageRank
  • S-T Connectivity
  • Problemy zaproponowane / przedstawione przez uczestników

Rejestracja uczestników trwa do 4 stycznia 2021 r. Można zgłosić udział w jednym lub obydwu warsztatach. Prosimy o dokładne wypełnienie poniższej ankiety; pomoże ona organizatorom w przygotowaniu materiałów do warsztatów.

Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona do 7. Organizatorzy skontaktują się z osobami zakwalifikowanymi w terminie do 6 stycznia. Możliwe jest zorganizowanie dodatkowego terminu warsztatów, jeśli liczba chętnych znacząco przekroczy liczbę miejsc.

Registration FormFormularz rejestracyjny

Rejestracja na to wydarzenie nie jest już dostępna

Skip to content