Hackathon Wielkie Wyzwania Programistyczne – edycja II: „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność”

Grafika hackathon Smart Charge - Inteligentna elektromobilnośc

O wydarzeniu

Wielkie Wyzwania Programistyczne (WWP) to cykl hackathonów przygotowywanych z myślą o programistach chcących zmierzyć się ze złożonymi problemami, które wymagają wykorzystania mocy obliczeniowych superkomputerów.

Druga edycja WWP – Smart Charge: inteligentna elektromobilność – skupia się na jednym z najbardziej innowacyjnych trendów we współczesnej gospodarce, czyli samochodach elektrycznych. Największym wyzwaniem stojącym dziś przed elektromobilnością jest stworzenie sieci stacji umożliwiających ładowanie e-pojazdów. Zadaniem uczestników hackathonu będzie optymalne zaplanowanie takiej sieci.

Do uruchamiania zadań obliczeniowych podczas hackathonu uczestnicy wykorzystają infrastrukturę ICM (w tym system Okeanos – Cray XC 40 lub klaster x86 – Hydra). Hackathon odbędzie się w Warszawie. Rozpocznie się rano w czwartek 15 lutego i potrwa do wieczora w piątek 16 lutego 2018 r. Uczestnikom zapewniamy catering oraz miejsce do odpoczynku. Dla zwycięzców przygotowujemy atrakcyjne nagrody.

Zobacz rezultaty I edycji hackathonu WWP – Map the Gap.

Pomysł

Na świecie jeździ już obecnie milion samochodów elektrycznych (nie licząc pojazdów z napędem hybrydowym). W najbliższych latach przewiduje się dalszy dynamiczny wzrost ich liczby i zastąpienie przez nie aut z napędem tradycyjnym. Jednak rozwój e-mobilności napotyka szereg barier. Najpoważniejszą z nich – obok wysokiej ceny samochodów elektrycznych – jest stworzenie infrastruktury zapewniającej ładowanie pojazdów. Problem dostępności stacji ładowania jest kluczowy przede wszystkim ze względu na stosunkowo małe zasięgi samochodów (100–250 km) i dość długi czas potrzebny do naładowanie akumulatorów.

Zastosowanie wysokonapięciowych stacji ładowania pozwala co prawda ograniczyć czas ładowania, jednak skrócenie go do kilku minut jest niemożliwe ze względu na moc stacji ładowania (standardowo 22 kW, maksymalnie 44 kW).

Istniejące ograniczenia powodują, że zaprojektowanie sieci stacji ładowania e-pojazdów jest zdecydowanie trudniejsze niż stacji benzynowych, na których czas tankowania jest niewielki, zwiększenie przepustowości stosunkowe proste do realizacji, a zapotrzebowanie łatwe do przewidzenia. Ograniczenia nakładane na sieć dystrybucyjną są istotnym czynnikiem wpływającym na zaprojektowanie i umiejscowienie stacji ładowania.

Zadaniem uczestników hackathonu będzie zaprojektowanie sieci stacji ładowania pojazdów elektrycznych z wykorzystaniem dostępnych informacji i ograniczeń:

  • Zasięg samochodu elektrycznego wynosi 250 km, a czas ładowania 30 minut.
  • Uczestnicy mają do dyspozycji OpenStreetMap zawierającą opis dróg i ulic oraz listę adresów budynków. W pierwszym przybliżeniu należy przyjąć, że z każdym adresem związany jest 1 samochód.
  • W kolejnym przybliżeniu należy uwzględnić dane o gęstości zamieszkania.
  • W jednej lokalizacji (w promieniu 250 m) można zlokalizować co najwyżej 10 stanowisk do ładowania (maksymalna moc 500 kW).

Dla kogo

Hackathon „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność” organizowany jest z myślą o osobach posiadających umiejętność programowania i zainteresowanych zmierzeniem się z problemami informatycznymi, których rozwiązanie wymaga wykorzystania komputerów dużej mocy.

W zmaganiach programistycznych mogą wziąć udział zespoły 2–4-osobowe. Hackathon skierowany jest przede wszystkim do studentów (w tym doktorantów) kierunków informatycznych i stanowi niecodzienną okazję do uruchomienia własnych aplikacji na superkomputerach.

Hackathon ma charakter otwarty: zespoły mogą składać się z osób niebędących studentami lub mogą być mieszane. Studenci biorący udział w Hackathonie mogą uzyskać zaświadczenie o zaliczeniu 30 godzin ćwiczeń z przedmiotu programowanie równoległe (3 punkty ECTS).

Gdzie i kiedy

Hackathon odbędzie się w dniach 15–16 lutego 2018 r. w Centrum Technologii ICM przy ul. Kupieckiej 32 w Warszawie.

Rejestracja i opłaty

Rejestracja na Hackathon potrwa od 8 stycznia do 4 lutego 2018 r. do godz. 23:59 CET. Opłata za uczestnictwo w Hackathonie wynosi 50 zł od zespołu. Potwierdzenie dokonania opłaty za uczestnictwo w Hackathonie w wersji elektronicznej musi zostać przesłane do Organizatora na adres wwp@nullakademia.icm.edu.pl w nieprzekraczalnym terminie do 12 lutego 2018 r., do godziny 18:00.

Zespoły składające się w co najmniej połowie ze studentów studiujących na kierunku „Inżynieria obliczeniowa” prowadzonym przez ICM UW są zwolnione z opłat.

Liczba miejsc jest ograniczona do 10 Zespołów. Informacja o przyjęciu zostanie przesłana do uczestników najpóźniej 6 lutego 2018 . Zespół, który nie został zakwalifikowany do udziału, otrzyma zwrot opłaty za uczestnictwo w Hackathonie w ciągu 21 dni na podany przez Zespół numer konta bankowego.

Nagrody

I miejsce – 4 tysiące złotych

II miejsce – 3 tysiące złotych

III miejsce – 2 tysiące złotych

Regulamin

Zasady uczestnictwa w Hacathonie opisane są w Regulaminie, do pobrania tutaj:

Szczegóły techniczne

Załącznik 1. do regulaminu Hackatonu „Wielkie Wyzwania Programistyczne – „Smart Charge”– specyfikacja techniczna wer. 3.

Rezultaty

Podsumowanie hackathonu „Smart Charge – Inteligentna elektromobilność”: raport Czy superkomputer może zaplanować polską sieć stacji ładowania

 

[iframe src=”https://www.youtube.com/embed/mjDwdsKLYi4?rel=0″ width=”560″ height=”315″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”true”]

Patronat honorowy

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Logotyp Ministerstwa Energii

    

Logo Uniwersytetu Warszawskiego

Partner

 

Logo innogy Polska

 

Partner merytoryczny

 

Logo Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych

 

Patronat medialny

 

 

Logo Computerworld

 

Logo Magazynu CIO

 

Logotyp serwisu dlastudenta.pl

 

Logo Klubu CIO

 

Registration FormFormularz rejestracyjny

Rejestracja na to wydarzenie nie jest już dostępna

Skip to content